Wyrok NSA z dnia 8 września 2009 r., sygn. I GSK 839/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędziowie Cezary Pryca (spr.) NSA Janusz Zajda Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 8 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 24 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Po 124/08 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2008 r. o sygn. akt III SA/Po 124/08 uwzględnił skargę W. P. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 11 lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Dyrektor Urzędu Celnego w P. w decyzji z dnia [...] marca 2002 r. uznał zgłoszenie celne W. P. prowadzącego P. H. -U. "B." E. - I. obejmujące odzież używaną z B. za nieprawidłowe w odniesieniu do następujących dokumentów SAD OBR nr:
- [...] z dnia 2 lipca 1999 r.;
- [...] z dnia 21 lipca 1999 r.;
- [...] z dnia 27 sierpnia 1999 r.;
- [...] z dnia 18 października 1999 r.;
- [...] z dnia 15 listopada 1999 r.;
- [...] z dnia 16 grudnia 1999 r. w części dotyczącej preferencyjnych stawek celnych i długu celnego. Po przyjęciu wymienionych zgłoszeń celnych Dyrektor Urzędu Celnego wystąpił, na podstawie art. 32 Protokołu nr 4 Porozumienia zawartego dnia 24 czerwca 1997 r. w formie wymiany listów między Rzeczypospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi w sprawie zmiany Protokołu nr 4 do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczypospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z drugiej strony, dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej, (Dz. U. Nr 104, poz. 662 ze zm.) dalej Układ Europejski, do władz celnych B. z wnioskiem o sprawdzenie danych zawartych w deklaracjach eksportera sporządzonych na fakturach załączonych do wymienionych zgłoszeń celnych. Organy celne B. poinformowały polskie władze celne o negatywnym wyniku weryfikacji. W związku z otrzymaną informacją organ celny I instancji określił kwotę długu celnego na podstawie autonomicznej stawki celnej (60%) i wezwał przedsiębiorcę do uiszczenia niedoboru cła w wysokości 9.000, 60 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty