Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. I GSK 20/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 8 lipca 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 1755/07 w sprawie ze skargi R. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 1755/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę R. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] października 2007 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] marca 2007 r. w przedmiocie wymiaru należności celnych.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. W dniu [...] stycznia 2004 r. funkcjonariusze Policji w S. ujawnili w trakcie przeszukania posesji E. G. w M. ul. S. samochód osobowy marki BMW 318 numer nadwozia [...], na którym były nałożone niemieckie tablice rejestracyjne. W wyniku przeprowadzonego w dniu następnym przesłuchania R. W. uzyskano informacje, iż samochód ten jest własnością J. K., a R. W. posiada upoważnienie z dnia 11 czerwca 2003 r. do poruszania się tym pojazdem. Strona zeznała ponadto, iż pojazd pozostał u niego po kolizji, którą miał wracając z Niemiec, zaś po dokonanej naprawie samochód miał zostać zabrany przez właściciela podczas jego pobytu w Polsce. Ze względu na fakt, iż właściciel pojazdu nie przebywał w tym czasie na terenie polskiego obszaru celnego, a R. W. jako osoba zamieszkała na polskim obszarze celnym nie posiada uprawnień do użytkowania tego pojazdu, stwierdzono iż przedmiotowy pojazd znajduje się w nieuregulowanej sytuacji prawnej i w konsekwencji powyższego w dniu [...] lutego 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego w C. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie. W toku postępowania R. W. zeznał do protokołu przesłuchania strony, że samochodem marki BMW 318 przyjechał do Polski, przekraczając granicę w C., w czerwcu jego kolega - obywatel Niemiec o imieniu K., którego nazwiska nie pamiętał. R. W. przyznał również, iż trzy dni po wprowadzeniu przedmiotowego samochodu na polski obszar celny miał kolizję w B., a kolega K. przebywał w tym czasie u swoich znajomych w Polsce. Ponieważ zaś uszkodzony samochód nie mógł opuścić polskiego obszar celnego, pan K. pozostawił go i wyjechał do Niemiec.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty