25.11.2009

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. II GSK 216/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. J. - B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 27 sierpnia 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1057/08 w sprawie ze skargi M. J. - B. G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gier 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. J. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1057/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę M. J. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] marca 2008 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Ministra Finansów z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu gier za gry na automatach.

Przytaczając na wstępie uzasadnienia stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że w wyniku rozpoznania pisma Prokuratury Rejonowej w P. z 30 maja 2006 r. o rozstrzygnięcie w trybie art. 2 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 2a ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) charakteru gier urządzanych na automacie S. stanowiącym własność firmy B. S. z siedzibą w P. przy ulicy D. [...], Minister Finansów rozstrzygnął decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...], że są one grami na automatach w rozumieniu przepisów powołanej ustawy. Z wyjaśnień strony, instrukcji gier, wyciągów z protokołów kontroli oraz opinii technicznej wynikało, że telewizyjny automat do gier S. jest urządzeniem elektronicznym, wyposażonym w monitor interaktywny, na którym wyświetlany jest przebieg gry. Grający uruchamia automat przez wrzucenie monet o nominałach 1, 2 lub 5 zł, co daje mu możliwość rozpoczęcia wybranej gry. Analiza zasad przykładowych gier pozwalała ustalić, że istnieje możliwość zdobycia dodatkowych punktów i bonusów, które umożliwiają przedłużenie gry bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wrzucone do automatu monety nie stanowią w tym przypadku zapłaty za ściśle określony w umowie czas gry. Przystępując do gry grający nie ma pewności, jak długo będzie prowadził daną grę. Czas gry nie jest stały i z góry określony, grać można krócej lub dłużej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne