Wyrok NSA z dnia 28 października 2009 r., sygn. I GSK 607/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie Cezary Pryca (spr.) NSA Józef Waksmundzki Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 22 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. Zakłady Produkcyjne Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 22 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Op 38/09 w sprawie ze skargi N. Zakłady Produkcyjne Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia 27 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w O.; 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz N. Zakłady Produkcyjne Spółki z o.o. w O. kwotę 2246 (dwa tysiące dwieście czterdzieści sześć, pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2009 r. o sygn. akt I SA/Op 38/09 oddalił skargę N. Z. P. spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia 27 listopada 2008 r. nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym.
Dnia 5 listopada 1999 r. skarżąca O.-N. Sp. z o,o, J.V. w O. (obecnie N. Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w O.) dokonała zgłoszenia celnego nr OBR [...] w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towaru o nazwie handlowej Bebilon sojowy-lek, klasyfikując go według kodu PCN 3004 50 10 0 ze stawką cła 0%.
Dyrektor Urzędu Celnego we W. decyzją z dnia 10 listopada 1999 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej importowanego z H. towaru Bebilon sojowy-lek oraz kwoty wynikającej z długu celnego, określając prawidłowy kod PCN 2106 90 98 0 i prawidłową stawkę celną 27,5% oraz kwotę długu celnego 85.874,30 zł. W trakcie postępowania w celu weryfikacji przedmiotowego zgłoszenia strona przedstawiła dodatkowe dokumenty dotyczące analizy składu chemicznego, certyfikaty producenta, teksty ulotek i ulotek informacyjnych, świadectwo rejestracji MZiOS i opinię m.in. z Instytutu Matki i Dziecka, Katedry i Kliniki Gastroenterologicznej i Żywienia. Na ich podstawie organ wskazał, że importowany towar to preparat mlekozastępczy, wolny od białek mleka krowiego i laktozy, w skład którego wchodzą: wyizolowane białko soi wzbogacone o aminokwasy, tłuszcze wyłącznie pochodzenia roślinnego, syrop kukurydziany, witaminy i składniki mineralne. Oznacza to według organu, że preparat nie powstał na bazie mleka krowiego, przez co nie może być klasyfikowany do kodu PCN 1901 10 00 0. Równocześnie, mimo uzyskania świadectwa rejestracji Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej jako środka farmaceutycznego, nie może on być uznany za lek, gdyż jest pokarmem i produktem spożywczym, posiadającym cechy charakterystyczne dla towarów klasyfikowanych do pozycji 2106 jako "przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty