Wyrok NSA z dnia 14 października 2009 r., sygn. I GSK 893/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędziowie Urszula Raczkiewicz NSA Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 14 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Ś. "M." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 kwietnia 2008 r. sygn. akt V SA/Wa 694/07 w sprawie ze skargi K. Ś. "M." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenie kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2008 r. sygn. akt V SA/Wa 694/07 oddalił skargę K. Ś. "M." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podał, że przedmiotem importu w sprawie były sprowadzone z Chin płaszczyki dziecięce przeciwdeszczowe z PCV, szorty, getry, majtki, koszulki nocne oraz piżamy dziecięce dwuczęściowe z włókien syntetycznych, dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym na podstawie dokumentu SAD [...] z dnia [...] października 2001 r. Strona zadeklarowała towar z zastosowaniem stawki konwencyjnej odpowiednio 9% lub 18%, powołując się na świadectwo pochodzenia towarów Form A nr [...], wystawione przez China Council For The Promotion of International Trade (X.).
W odpowiedzi na wystosowany przez organ celny wniosek z dnia [...] lipca 2003 r. o weryfikację, Chińska Izba Przemysłowo - Handlowa pismem z dnia [...] grudnia 2003 r. poinformowała, że m.in. załączone do wniosku świadectwo pochodzenia jest nieautentyczne.
W związku z negatywnym wynikiem weryfikacji, Naczelnik Urzędu Celnego II w W. decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. uznał zgłoszenie celne towaru określonego w zakwestionowanym świadectwie pochodzenia za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej stawki celnej i kraju pochodzenia, kwoty wynikającej z długu celnego oraz wysokości zobowiązania podatkowego. Organ określił więc dług celny z zastoso-waniem autonomicznych stawek celnych podwyższonych o 100%, określił na nowo kwotę podatku od towarów i usług, a także wymierzył stronie odsetki wyrównawcze oraz odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty