13.10.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. II GSK 112/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędziowie Jan Bała NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Protokolant Elżbieta Jabłońska po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 20 listopada 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 322/08 w sprawie ze skargi M.M. na uchwałę Zarządu Województwa W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie oceny wypełniania obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w O., po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.M. na uchwałę Zarządu Województwa W. z [...] grudnia 2007 r. Nr [...] w przedmiocie oceny wypełniania przez M.M., jako uprawnionego do rybactwa, obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji stwierdził, że zawarta w zaskarżonej uchwale ocena wypełniania przez skarżącego obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej została przeprowadzona na podstawie ustaleń zawartych w protokole z [...] listopada 2007 r. znak: [...]. W uchwale tej Zarząd Województwa stwierdził, że gospodarka rybacka w dzierżawionym przez skarżącego obwodzie rybackim Jeziora R. w zlewni rzeki W. nr [x], w okresie od [...] stycznia 2006 r. do [...] grudnia 2006 r., była prowadzona przez skarżącego w sposób nieracjonalny.

Sąd I instancji podkreślił, że w wyniku dokonanej oceny ustalono, że skarżący nie posiada aktualnego, pozytywnie zaopiniowanego operatu rybackiego dla dzierżawionego obwodu. Posiada jedynie operat gospodarowania w obwodzie rybackim rzeki W. nr [y]. Operat ten nie spełnia jednak wymogów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 29 marca 2002 r. w sprawie operatu rybackiego (Dz. U. Nr 44, poz. 414), zwanego dalej rozporządzeniem z 29 marca 2002 r., (inna nazwa, numeracja, inne granice obwodu). W wyniku sprawdzenia ustalono również nieprawidłowe wypełnianie przez skarżącego obowiązku dokumentowania działań związanych z prowadzoną gospodarką rybacką. Przedłożona przez skarżącego do sprawdzenia dokumentacja nie spełnia bowiem wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2003 r. w sprawie dokumentacji prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa (Dz. U. Nr 180, poz. 1766), ponieważ nie zawierała zestawienia rocznego, protokołów zarybień i połowu. Skarżący nie wywiązał się ponadto z obowiązku zawartego w umowie dzierżawy, ponieważ w roku 2006 nie wpuścił do wód obwodu materiału zarybieniowego. Na podstawie powyższych ustaleń stwierdzono, że w kontrolowanym okresie gospodarka rybacka w obwodzie rybackim jeziora R. w zlewni rzeki W. nr [x], prowadzona była przez M.M. niezgodnie z przepisami ustawy z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz. U. Nr 66 z 1999 r., poz. 750 ze zm.) oraz zapisami zawartymi w umowie dzierżawy, w sposób mogący naruszyć interesy innych uprawnionych do rybactwa w tym samym dorzeczu, tj. w sposób nieracjonalny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne