Wyrok NSA z dnia 8 października 2009 r., sygn. I GSK 1055/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Jerzy Sulimierski Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 8 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 maja 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 102/08 w sprawie ze skargi H. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjna.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 27 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Gl 102/08 oddalił skargę H. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] listopada 2007 r. nr [...]w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] maja 2004 r. w Oddziale Celnym w G. na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...]zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci: spinek do włosów, zestawów ubraniowych damskich, toreb z tworzywa sztucznego, pasków oraz szali damskich - importowany z Ch. W zgłoszeniu jako odbiorca towaru wskazany został "M." H. W. Dla ww. towaru zadeklarowano stawkę celną konwencyjną w wysokości odpowiednio dla poz. 1 - 2,7%, dla poz. 2 - 12%, dla poz. 3 - 6,5%, dla poz. 4 - 8% i dla poz. 5 - 12%. Do zgłoszenia celnego skarżący załączył m.in. CMR, fakturę nr [...] z [...] maja 2004 r za usługę transportową wewnątrzwspólnotową na trasie K.- Cz., listy lotnicze [...]i nr [...].

W wyniku kontroli ujawniona została faktura VAT nr [...]wystawiona [...] maja 2004 r. obciążająca H. W. kosztami za transport wewnątrzwspólnotowy na trasie K.-Cz. Faktura ta dotyczyła transportu towaru (zlecenie [...]) objętego procedurą dopuszczenia do obrotu wg dokumentu SAD z [...] maja 2004 r.

W toku postępowania administracyjnego organ ustalił na podstawie informacji uzyskanych od linii lotniczych L. C., że według taryfy IATA Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych Tact IATA - transport na trasie z P. do F. dla towaru o masie powyżej 2000 kg - stawka frachtu wynosi 28,33 CNY za kilogram wagi płatnej, zaś ustalenie stawek hadlingowych jest dokonywane przez agenta handlingowego na lotnisku w P. Przewoźnicy praktykują rabaty przy wielokrotnym korzystaniu z ich usług, a wartość tych rabatów jest określana przez przewoźników w kraju nadania towaru, stąd kwoty na listach przewozowych mogą być niższe. Ceny transportu lotniczego z głównych miast Ch. do F. dla towaru o masie 1000 kg przykładowo wynoszą: fracht B.- F.: CNY - [...]/kg; fracht X. - F. CNY [...]/kg. Uwzględniając powyższe informacje organ uznał, że koszty transportu lotniczego wynikającego z przedłożonych listów lotniczych z [...] maja 2004 r. są kosztami realnymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty