Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 603/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 2663/08 w sprawie ze skargi T. spółka z o . o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania w przyspieszonym terminie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjna, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz T. spółka z o . o. z siedzibą w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 16 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2663/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi "TK P. D. II" sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 17 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania w przyspieszonym terminie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2007 r. uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w W. z 5 marca 2008 r. odmówiono spółce dokonania w przyspieszonym terminie 60 dni zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z deklaracji VAT-7 za sierpień 2007 r., o co spółka wniosła 25 września 2007 r. na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.). Postanowieniem z 7 grudnia 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego przedłużył termin dokonania zwrotu różnicy podatku. W trakcie postępowania kontrolnego stwierdzono, że część należności za fakturę wystawioną przez kontrahenta spółki w związku ze sprzedażą nieruchomości została przekazana bezpośrednio na konto Urzędu M.S.W. celem spłaty zadłużenia kontrahenta z tytułu podatku od nieruchomości. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż skarżąca nie dopełniła warunku uprawniającego do otrzymania zwrotu podatku w terminie 60 dni, o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 u.p.t.u., tj. dokonania w całości zapłaty należności bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty