05.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 562/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 sierpnia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 973/06 w sprawie ze skarg P. Z. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 7 kwietnia 2006 r., nr od [...] do [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r. oraz od stycznia do października i grudzień 2002 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 900 zł (słownie: dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 973/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi P. Z. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 7 kwietnia 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od grudnia 2001 r. do grudnia 2002r.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że istotą sporu w sprawie jest data przekroczenia przez skarżącego granicznej wielkości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 8, poz. 50 ze zm., dalej jako ustawa o VAT). W sprawie jest bezsporne, iż skarżący rozpoczął w dniu 22 stycznia 2001 r. prowadzenie sprzedaży w rozumieniu art. 2 ustawy o VAT. W tej sytuacji zastosowanie miał art. 14 ust. 7 tej ustawy, na podstawie którego jeśli faktyczna wartość sprzedaży towarów, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w ciągu roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 pkt 1 (równowartość 10.000 EURO) to zwolnienie traci moc z dniem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlegała nadwyżka sprzedaży ponad tak określoną wartość, a obowiązek podatkowy powstawał z dniem przekroczenia tej wartości. Z przepisu tego jednoznacznie wynikało, że kwotę uprawniającą do zwolnienia należy obliczać w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. W przypadku zatem podatników rozpoczynających czynności opodatkowane w ciągu roku oznaczało to okres od dnia dokonania pierwszej czynności do ostatniego dnia tego roku. Zdaniem Sądu I instancji początek czynności należało liczyć od dnia pierwszej sprzedaży tj. od dnia 22 stycznia 2001 r. Stosując metodę "dzienną" organ precyzyjnie wyliczył dla skarżącego kwotę limitu zwolnienia od podatku od towarów i usług, która została przekroczona w dniu 20 grudnia 2001 r. To wyliczenie było zgodne z art. 14 ust. 6 i 7 ustawy o VAT. Przepisy w tym zakresie jednoznacznie stanowiły o "dniu" dokonania pierwszej sprzedaży i zasadne było zastosowanie gramatycznej wykładni prawa. W przypadku gdy podatnik rozpoczynał sprzedaż z początkiem miesiąca, to obliczenie limitu w odniesieniu do okresu jej prowadzenia można było ustalić przy rozbiciu okresu sprzedaży na miesiące. Jednak zasadny był pogląd organów podatkowych, że takiej metody nie można zastosować w sytuacji, gdy czynności rozpoczęto w trakcie miesiąca. Stanowisko prezentowane przez stronę doprowadziłoby do sytuacji, w której przy obliczaniu kwoty limitu organ uwzględniałby także okres, w którym skarżąca nie dokonywała jeszcze sprzedaży w rozumieniu ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne