10.06.2009

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 265/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie: NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Bd 676/07 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 7 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2) zasądza od T. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 28 listopada 2007 r., I SA/Bd 676/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił zaskarżoną przez T. S. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 7 sierpnia 2007 r. nr [...], utrzymującą w mocy postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w B. z 6 czerwca 2007 r., nr [...], w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez sąd pierwszej instancji stanie faktycznym: wnioskiem z 8 maja 2007r., uzupełnionym pismem z 21 maja 2007r., T. S. wystąpił do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w B. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wnioskodawca podał, że ma zamiar nabyć od osoby fizycznej nakłady poniesione na działce, stanowiącej teren rodzinnego ogrodu działkowego. Wskazał, że zgodnie z ustawą z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. Nr 169, poz. 1419, dalej: u.r.o.d.), nie można zostać właścicielem działki rodzinnych ogrodów działkowych (dalej: działki ROD), a jedynie stać się użytkownikiem, z przydziału zarządu ogrodu P. Według podatnika, rozliczenie nakładów wniesionych przez poprzedniego użytkownika na nasadzenia, urządzenia i obiekty na działce nie jest zakupem, tylko zwrotem poniesionych kosztów przeniesionych na nowego użytkownika. Pytanie przedstawione we wniosku dotyczyło kwestii, czy przejęcie nakładów poniesionych na działce ROD podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy, odpłatne czynności powodujące przeniesienie kosztów, nie będących umowami sprzedaży, ani zamiany, ani dzierżawy, czyli nieprzenoszące własności rzeczy lub praw majątkowych, jakimi są w tym wypadku umowy przeniesienia nakładów poniesionych na działce ROD, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp