Wyrok NSA z dnia 29 maja 2009 r., sygn. I FSK 511/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Długosz - Szyjko, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 515/07 w sprawie ze skargi A. M. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 20 sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. M. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2007r., sygn. akt I SA/Bk 515/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę A. M. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 20 sierpnia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2004 r.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że organ kontroli skarbowej ustalił, że w rozliczeniach podatku od towarów i usług za ww. miesiące A. M. R. zadeklarował sprzedaż z preferencyjną stawką podatku 0 % udokumentowaną dokumentami TAX FREE niepotwierdzonymi przez właściwe organy celne. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. uznał, że skarżący, stosując w powyższych przypadkach zerową stawkę podatku, zaniżył należny podatek od towarów i usług deklarowany w wymienionych miesiącach o łączną kwotę 78.744 zł. Decyzją z dnia 30 maja 2007 r. dokonał rozliczenia zobowiązań podatnika z zastosowaniem wyższej stawki podatku.
Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję organu kontroli skarbowej. Stwierdził, że w świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm.) i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.), sprzedawca ma prawo do zastosowania 0 % stawki podatku do sprzedaży towarów, o ile dokonał zwrotu podatku podróżnemu i otrzymał dokument zawierający potwierdzenie wywozu towaru za granicę. Zdaniem organu odwoławczego, kwestionowane dokumenty TAX FREE nie spełniały jednego z ustawowych wymogów, tj. wywóz towarów ujętych na tych dokumentach nie został potwierdzony przez graniczny urząd celny, bowiem widnieją na nich odciski pieczęci, które nie pochodzą od pieczątek faktycznie używanych na przejściach granicznych, a podpisy funkcjonariuszy celnych nie są autentyczne. Funkcjonariusze ci bądź nie pracowali w danym dniu, bądź nigdy nie pracowali w danym oddziale celnym, bądź też były używane stemple, których nie było na stanie w danym oddziale celnym, albo nie były w danym dniu używane. Organ odwoławczy powołał się na też na opinie biegłych oraz protokoły przesłuchania świadków. Podkreślił, że osoby, których dane wyszczególnione były na kwestionowanych dokumentach TAX FREE, zaprzeczyły, by dokonywały zakupów w firmie skarżącego. Dane innych kupujących widniejące na spornych potwierdzeniach były sprzeczne ze stanem faktycznym, tj. figurowały fałszywe adresy zamieszkania. Zdaniem organu odwoławczego, na zakwestionowanych dokumentach widnieją pieczęci celne, które ponad wszelką wątpliwość zostały sfałszowane (niektóre zostały naniesione na dokumenty metodą skanowania).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty