22.05.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2009 r., sygn. II FSK 164/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż - Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. K. i T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 282/07 w sprawie ze skargi I. K. i T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 22 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. K. i T. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Sz 282/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę I. i T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 22 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1999.

Jak wynika ze stanu sprawy skarżący złożyli wniosek o umorzenie im wskazanej wyżej zaległości podatkowej, powołując się na zaistnienie obu przesłanek wymienionych w art. 67 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8,poz. 60 ze zm., powoływanej dalej jako O.p.). Podatnicy w 1999 r. dokonali odpłatnego zbycia akcji Banku H. S.A. w W., nabytych przez podatnika w 1997 r. w ramach transzy pracowniczej. Zgromadzone dokumenty w ocenie skarżących dawały podstawę do uznania, że dochód ze sprzedaży tych akcji jest zwolniony od opodatkowania na podstawie art. 52 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r., Nr 90, poz. 416 ze zm., powoływanej dalej jako u.p.d.o.f.). Interes publiczny przemawia więc w tym wypadku za umorzeniem zaległości podatkowej, podatnik nie powinien bowiem ponosić negatywnych skutków nieznajomości niepublikowanej i nie stanowiącej źródła prawa jego wykładni. Ważny interes podatnika to w tym wypadku zniwelowanie niewymiernych ekonomicznie strat w postaci utraty zaufania do Skarbu Państwa i jego organów oraz poczucia niesprawiedliwości społecznej potęgowanej przez brak winy strony w powstaniu zaległości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty