17.04.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 288/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości P. W. A. Sp. z o. o. w M. w likwidacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 425/07 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości P. W. A. Sp. z o. o. w M. w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 14 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 października 2007r. sygn. akt I SA/Gd 425/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Syndyka Masy Upadłości P. W. A. Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w M., na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z 14 lutego 2007r. utrzymującą w mocy 19 decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w G. z 30 listopada 2006r. określających wysokość podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów dopuszczonych do obrotu na polskim obszarze celnym na podstawie zgłoszeń celnych SAD.

Jak wynika z ustaleń przyjętych przez Sąd I instancji wydanie decyzji związane było z ustaleniami kontroli, w której wykazano, że skarżąca spółka została obciążona przez firmy spedycyjno - transportowe wyższymi kosztami za transport towarów niż kwoty deklarowane w zgłoszeniach celnych. Okoliczność ta wpłynęła na konieczność określenia prawidłowej wysokości należnego podatku od towarów i usług, albowiem zgodnie z art. 15 ust. 4 i 4c ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) koszty transportu przesyłki są jednym z elementów kalkulacyjnych podstawy opodatkowania tym podatkiem.

W odwołaniach od decyzji organu pierwszej instancji Syndyk Masy Upadłości Skarżącej Spółki wskazał na treść art. 145 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.; zwane dalej "P.u.n.") i podniósł, że wszystkie postępowania sądowe i administracyjne w sprawie wszczętej przeciwko upadłemu przed ogłoszeniem upadłości o wierzytelności zaspakajane z masy upadłości mogą być prowadzone przeciwko syndykowi, po wyczerpaniu środków przewidzianych ustawą prawo upadłościowe i naprawcze tj. po skutecznym zgłoszeniu wierzytelności do masy upadłości, a w przypadku ich nieuznania po złożeniu sprzeciwu do listy wierzycieli. Zdaniem Syndyka wierzyciel nie wyczerpał powyższego trybu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne