21.04.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 96/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 849/07 w sprawie ze skargi S.P. AG. z siedzibą w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 8 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy naliczenia i wpłaty odsetek z tytułu nieterminowego zwrotu podatku od towarów i usług od czerwca do grudnia 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz S.P. AG. z siedzibą w N. kwotę 1.800 ( słownie: jeden tysiąc osiemset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 września 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 849/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi S. w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 8 lutego 2007 r. w przedmiocie odmowy naliczenia i wypłaty odsetek z tytułu nieterminowego dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od czerwca do grudnia 2002 r., uchylił decyzje organów obu instancji, stwierdził, że nie mogą być one wykonane w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że w ocenie strony zwrot podatku z naruszeniem terminu 6 miesięcy, określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2001 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 67, poz. 690) zmienionego rozporządzeniem z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz. U. Nr 152, poz. 1478) powinien skutkować koniecznością dokonania zwrotu wraz z oprocentowaniem. W ocenie spółki nieterminowy zwrot podatku VAT na rzecz nierezydenta "unijnego" niezarejestrowanego na potrzeby polskiego podatku VAT, powinien być oprocentowany na takich samym zasadach, na jakich oprocentowany jest nieterminowy zwrot różnicy podatku na rzecz podatników rezydentów lub podatników nierezydentów unijnych zarejestrowanych na potrzeby polskiego podatku VAT, poprzez odpowiednie zastosowanie określonych w art. 87 ust. 7, ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i na podstawie art. 48, oraz art. 49 TWE.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne