25.08.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2009 r., sygn. I FSK 725/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA (del.) Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa O. P. J.-O. Sp. z o. o. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 585/06 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa O. P. J.-O. Sp. z o. o. w J. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: październik, listopad i grudzień 2000 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 585/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi J. Sp. z o.o. w J. (dalej "Skarżąca") na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 stycznia 2006 r. nr: [...], [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące październik, listopad i grudzień 2000 r.

Powyższy wyrok Sąd I instancji wydał na podstawie następującego stanu faktycznego.

Dyrektor Izby Skarbowej w K. trzema w/w decyzjami z dnia 30 stycznia 2006 r. utrzymał w mocy decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. dnia 14 września 2005 r. o nr [...]. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono zawyżenie przez spółkę podatku naliczonego w deklaracjach VAT-7 za miesiące od października do grudnia 2000 r. Organy uznały, że w deklaracjach odliczono od podatku należnego podatek naliczony z faktur wystawionych na sprzedaż oleju napędowego przez osoby, które nie nabyły tego oleju ani go nie wyprodukowały. W decyzjach wskazano, że wystawcy faktur za wynagrodzeniem wykonywali działalność polegającą wyłącznie na wystawianiu faktur VAT wykazujących fikcyjną sprzedaż paliw. Osoby te zarejestrowały działalność gospodarczą i posługiwały się także fałszywymi dowodami zakupu paliw. Organizatorem fałszowania faktur był D. P., który wystawcom faktur wypłacał wynagrodzenie za fałszowanie faktur. W działalności tej był wspierany przez M. B., która prowadziła księgowość fikcyjnych podmiotów i dokonywała rozliczeń towarowych. Okoliczności te organy ustaliły na podstawie zeznań osób, które zarejestrowały fikcyjne firmy i były wystawcami fikcyjnych faktur. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało również, że nazwiskami i imionami tych osób za ich zgodą posługiwał się A. K. do zatajenia prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, względnie jej rozmiarów. W zamian za to osoby te otrzymywały od niego odpowiednie wynagrodzenia. Ilość i rodzaj paliw wynikające z faktur znajdujących się w dokumentacji wystawców nie odpowiadały ilości i rodzajowi paliw wykazanych na fakturach wystawionych przez te osoby. Zdaniem organu okoliczność ta dodatkowo potwierdzała fikcyjny charakter tej działalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne