Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2009 r., sygn. I FSK 943/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 1005/07 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz A. Spółki z o.o. w W. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. akt. III SA/Gl 1005/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o. o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 kwietnia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego na rzecz strony skarżącej.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że organy stwierdziły, iż podatnik dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2000 r., ujął po stronie podatku naliczonego fakturę nr [...] z dnia 30 czerwca 2000 r. wystawioną przez C. Sp. z o. o., czym naruszył art. 19 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej ustawa o VAT) oraz § 50 ust. 4 pkt 3 i 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.). Wedle stanowiska organów sporna faktura, która miała dokumentować przyjęcie zaliczki, wystawiona została przed dniem jej zapłaty, a więc dokumentowała czynności, które nie zostały dokonane. Ponadto, tytułem zapłaty zaliczki strona przekazać miała wystawcy tej faktury wierzytelność, która nigdy nie powstała, albowiem Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 30 maja 1995 r., sygn. akt I SA 593/ 95 stwierdził nieważność tytułu prawnego, na którym była oparta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty