23.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 września 2009 r., sygn. I FSK 790/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1018/07 w sprawie ze skargi B. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w sprawie sygn. I SA/Łd 1018/07, ze skargi B. sp. z o.o. z/s w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2000 r. - oddalił skargę.

1.2. Dyrektor Izby Skarbowej w L. zaskarżoną decyzją z dnia 18 czerwca 2007 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z dnia 29 sierpnia 2006 r. nr [...].

W dniu 30 listopada 2004 roku "O." Spółka z o.o. (obecna nazwa "B.") z siedzibą w L. złożyła w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2000 roku deklarację korygującą, w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w kwocie niższej niż w pierwotnej deklaracji. W załączonym do korekty piśmie, pełnomocnik Spółki podniósł, że firma prowadzi działalność polegającą na wysyłkowej sprzedaży towarów, które są oferowane i prezentowane do sprzedaży w wydawanych katalogach. Powodem złożenia deklaracji korygującej było uznanie, wbrew prezentowanemu uprzednio przez Spółkę poglądowi, iż nieodpłatne przekazanie katalogów nie stanowi przekazania towarów na cele reprezentacji albo reklamy, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. - o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - powołana dalej jako "u.p.t.u." Zgodnie z aktualnym jej stanowiskiem katalogi stanowią wyłącznie ofertę sprzedaży, tzn. pełnią funkcję informacji handlowej, a zatem czynność ich nieodpłatnego przekazania nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzasadniając swój pogląd, Spółka powołała się na pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 20.02.2002 r., stanowiące odpowiedź na zapytanie poselskie nr 213 dotyczące problemów podatkowych związanych ze sprzedażą wysyłkową. Podniosła także, że zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w L. z dnia 09.03.2004 r. katalog spółki "O." wraz z dodatkiem informującym o aktualnych promocjach, rabatach i upustach cenowych mieści się w grupowaniu PKWiU 22.22.12-00.10 "Katalogi handlowe", co jej zdaniem dodatkowo świadczy, iż nie są to materiały reklamowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne