09.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 września 2009 r., sygn. II FSK 593/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędzia NSA Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 9 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 25 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Ke 504/07 w sprawie ze skargi W. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2) zasądza od W. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach po rozpoznaniu skargi W. L. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 sierpnia 2007 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym:

Pismem z dnia 11 grudnia 2006r. W.L. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z wnioskiem o umorzenie podatku od towarów i usług w kwocie 3 245,80zł. Podniósł, że jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, na utrzymaniu rodziców emerytów. Rodzice leczą się i na to przeznaczają swoje emerytury, dlatego są mu w stanie zapewnić jedynie wyżywienie.

Decyzją z dnia 10 maja 2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. odmówił podatnikowi umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu wskazał, że nie zachodzą w sprawie przesłanki z art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) - dalej "Ord. pod." - tj. ważny interes podatnika lub interes publiczny. Jak wynika z protokołu o stanie majątkowym z 29 grudnia 2006r. oraz protokołu przesłuchania strony z 12 kwietnia 2007r. wnioskodawca jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, nie osiąga dochodów, zamieszkuje z rodzicami, których miesięczne emerytury netto wynoszą 1 500zł ojca i 740zł matki. Od półtora roku podatnik nie mieszka z żoną i nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Organ ocenił, że sytuacja finansowa wnioskodawcy jest trudna, ale w takiej pozostaje wielu podatników, sytuacja ta nie nosi znamion, które przemawiałyby za zastosowaniem nadzwyczajnej instytucji umorzenia. W ocenie Naczelnika do powstania zaległości podatnik przyczynił się sam poprzez nie przestrzeganie przepisów prawa podatkowego tj. nierzetelne prowadzenie dokumentacji księgowej i niezaewidencjonowanie sprzedaży. Nadto wskazał, iż decyzją z 3 marca 2006r w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych podatnikowi udzielona została ulga w postaci umorzenia zaległości w tym podatku. W ocenie organu podatkowego obecne chwilowe trudności materialne i finansowe nie stanowią wystarczającej podstawy do umorzenia zaległości, a przychylne ustosunkowanie się do kolejnego wniosku stanowiłoby nieuzasadnione uprzywilejowanie podatnika w stosunku do pozostałych, którzy mimo trudności finansowych rzetelnie wywiązują się z ciążących na nich zobowiązań wobec budżetu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty