30.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 września 2009 r., sygn. II FSK 509/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), NSA Stefan Babiarz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "P.- O." S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 października 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 922/07 w sprawie ze skargi P. S. E. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia 19 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "P.- O." S.A. w W. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 października 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 922/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. S. E. S.A. z/s w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia 19 lutego 2007 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r.

Z kolei sporną decyzją organ odwoławczy - stosownie do art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.), dalej O.p. - utrzymał w mocy decyzję wymiarową Wójta Gminy B. z dnia 30 października 2006 r.

Podstawę prawną wyroku dotyczącego wspomnianej decyzji stanowił art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej P.p.s.a.

W orzeczeniu tym Sąd wojewódzki przyjął, w ślad za organami podatkowymi, że spółka jest posiadaczem zależnym gruntów (pod liniami energetycznymi) przekazanych jej na mocy umowy z dnia 1 marca 2006 r., zawartej z Państwowym Gospodarstwem Lasów Państwowych Nadleśnictwem B. (reprezentującym Skarb Państwa). W ocenie Sądu słusznie ustalono w postępowaniu podatkowym, że zapisy w/w umowy wskazują, że pomimo iż w jej treści nie wpisano (zamiast udostępnienia) przekazania, to cel zawarcia umowy wskazuje na czasowe odpłatne przekazanie gruntów stronie. W związku z powyższym spółka stała się podatnikiem podatku od nieruchomości, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r., nr 9, poz. 84 ze zm.), dalej p.o.l. Zgodnie z tym przepisem, podatnikami podatku od nieruchomości są w szczególności osoby prawne będące posiadaczami nieruchomości (...) stanowiących własność Skarbu Państwa (...), jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem (...). Z tego względu też wyłączony został obowiązek podatkowy Nadleśnictwa, wynikający z art. 3 ust. 2 p.o.l. (przepis ten znajduje zastosowanie, o ile posiadanie gruntów nie zostanie przeniesione w trybie w/w art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a/ ustawy). Sąd uznał, że powyższy stan faktyczny ustalono po prawidłowo przeprowadzonym postępowaniu dowodowym w sprawie (poprawnie ustalono skutki podatkowe zawarcia w/w umowy), a zastosowanie wskazanych przepisów prawa materialnego nie budzi wątpliwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne