Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1662/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P & J Spółka z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 1505/07 w sprawie ze skargi P & J Spółka z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasadza od P & J Spółka z o. o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1200 zł (jeden tysiąc dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 marca 2008 r., sygn. akt III SA/Gl 1505/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę P. sp. z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 sierpnia 2007 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji stwierdził, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej określającą kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za wrzesień 2002 r. do przeniesienia na następny miesiąc, w podstawie prawnej decyzji powołując art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej O.p.) w zw. z art. 26 ust. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U z 2004 r. Nr 8, poz. 65 ze zm., dalej u.k.s.). Zaś w uzasadnieniu decyzji przedstawił następujący stan faktyczny oraz argumentację prawną.
W wyniku przeprowadzonego przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej postępowania kontrolnego ustalono, że spółka w złożonej deklaracji VAT - 7 za wskazany miesiąc zawyżyła nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc. Powyższe było konsekwencją wykazania przez spółkę w deklaracji VAT-7 złożonej za poprzedni okres rozliczeniowy zawyżonej kwoty nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia na następny miesiąc, co znalazło wyraz w decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej określającej kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za ten miesiąc do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości niższej niż zadeklarowana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty