08.12.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1334/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 2121/07 w sprawie ze skargi J. P. na interpretację Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I FSK 1334/08

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2121/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. P. na interpretację Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację oraz stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości.

W uzasadnieniu podał, że J. P. wnioskiem z dnia 12 lipca 2007 r. zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku wskazał, że nabył od Urzędu Miasta i Gminy niezabudowany grunt z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową. Grunt ten zakupił do majątku osobistego jako osoba fizyczna. W związku powyższym, zadał pytanie czy w przypadku sprzedaży tego gruntu urząd skarbowy potraktuje go jako podatnika VAT i czy zobowiązany będzie do odprowadzenia podatku od towarów i usług. Jednocześnie wyraził stanowisko, iż w opisanej sytuacji urząd skarbowy nie powinien go traktować jako podatnika VAT oraz, że czynność sprzedaży nabytego gruntu nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Uzupełniając - na wezwanie organu - wniosek, skarżący wskazał, iż grunt nabył z zamiarem wybudowania domu mieszkalnego, przy czym jeżeli stan finansów nie pozwoli na realizację tej inwestycji może nastąpić jego sprzedaż. Nabyty grunt jest niewielki. Skarżący nie planuje jego podziału, ale go też nie wyklucza. W dniu 28 września 2007 r. Minister Finansów wydał interpretację indywidualną, w której uznał za prawidłowe stanowisko skarżącego, odnośnie nieopodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nabytej nieruchomości w całości. Stwierdził jednakże, że jeżeli skarżący dokona podziału gruntu na mniejsze działki, to sprzedaż pierwszej z nich będzie już wskazywała na częstotliwy charakter dokonywanych czynności sprzedaży gruntów, a to z kolei uznane będzie za działalność gospodarczą. Przy sprzedaży pierwszej działki skarżący stanie się zatem podatnikiem podatku VAT. Na częstotliwość czynności wskazuje podział gruntu na mniejsze jednostki, ilość zawartych umów sprzedaży oraz powtarzalny i zarobkowy charakter tych czynności. Pismem z 18 października 2007 r. skarżący wezwał Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę wydanej w sprawie interpretacji w części dotyczącej skutków podatkowych podziału gruntu na mniejsze jednostki. Podniósł, że niezależnie od tego czy nieruchomość gruntowa jest sprzedawana w jednej części, czy też w kilku mniejszych, to stanowi ona majątek osobisty i w żaden sposób nie jest związana z działalnością gospodarczą. W odpowiedzi na powyższe, Minister Finansów pismem z dnia 6 listopada 2007 r. podtrzymał swoje stanowisko przedstawione w interpretacji z dnia 28 września 2007r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne