24.11.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1167/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 45/08 w sprawie ze skargi B. Z. na interpretację Ministra Finansów z dnia 25 września 2007 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I FSK 1167/08

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 45/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. Z. na interpretację Ministra Finansów z dnia 25 września 2007 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości oraz zasądził od Ministra Finansów na rzecz B. Z. kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu podał, że Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację prawa podatkowego, iż sprzedaż zakupionego w 1998 r. przez skarżącą, jej męża i dwie inne rodziny gruntu rolnego o łącznej powierzchni 3,2 ha (w celu wybudowania siedliska), po zmianie w 2000 r. planu zagospodarowania przestrzennego i podziale go na 28 działek budowlanych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organ podatkowy, powołał się na treść art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 6, art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT i podkreślił, że okoliczności sprawy wskazują, iż małżonkowie sprzedali 4 działki budowlane, a mąż skarżącej odprowadził podatek VAT z tytułu tej sprzedaży. Jego zdaniem, sama okoliczność podziału niezabudowanej gruntowej na mniejsze działki wskazuje, iż powzięto zamiar sprzedaży działek w sposób częstotliwy, gdyż w innym wypadku dzielenie gruntów byłoby niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Zatem sprzedaż kolejnej działki, w z majątku wspólnego powinna być również opodatkowana podatkiem VAT. Minister Finansów nie zgodził się także z argumentami skarżącej zawartymi w wezwaniu do naruszenia prawa. Wskazując na przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.), regulujące wspólność majątkową małżeńską, podkreślił, że w świetle tych przepisów, by sprzedaż działek mogła dojść do skutku, musieli jej dokonać oboje małżonkowie. Z uwagi na fakt, iż mąż skarżącej jest zarejestrowanym podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży działek powstałych po wydzieleniu z gruntu nabytego w 1998 r., sprzedaż kolejnej działki, powstałej po wydzieleniu z tego gruntu, również powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. W ocenie Ministra Finansów powyższe czynności noszą znamiona zaplanowanych, co wyczerpuje zakwalifikowanie ich jako prowadzonej działalności zarobkowej i gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne