25.11.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. I FSK 925/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.), Sędzia del. WSA Małgorzata Fita, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. Spółka z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1574/06 w sprawie ze skargi F. Spółka z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. Spółka z o.o. w Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

1. Wyrokiem tym (z dnia 16 listopada 2007 r., I SA/Kr 1574/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę P. Spółka z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 sierpnia 2006 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

2.1. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie interpretacji w przedmiocie podatku od towarów i usług. Opisując stan faktyczny, wskazała, że sprowadza do kraju z terenu państw członkowskich Unii Europejskiej automaty do gry (nabywane u tamtejszych podatników podatku od towarów i usług) z przeznaczeniem do działalności opodatkowanej podatkiem od gier, co powoduje, że ta część działalności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem strony, sprowadzenie do kraju automatów do gry nie mogło być traktowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, z uwagi na to, że w opisanych okolicznościach Spółka nie była podatnikiem w rozumieniu art. 9 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ponieważ sprowadzane towary nie służyły działalności opodatkowanej. Wskazywała też, że gdyby jednak uznać, że występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie, to istniała możliwość odliczenia od podatku należnego podatku z tytułu tego nabycia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne