24.11.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1736/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 2023/07 w sprawie ze skargi J. Z. na interpretację Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2007 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w sprawie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I FSK 1736/08

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 13 marca 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 2023/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi Janusza J. Z. na interpretację Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2007 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości oraz zasądził od Ministra Finansów na rzecz B. Z. kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu podał, że Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację prawa podatkowego, iż sprzedaż działek z majątku osobistego nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, że należy skreślić ją z listy podatników VAT i zwróć niesłusznie zapłacony podatek związany z taką sprzedażą. Zgodnie ze stanem faktycznym sprawy, podanym we wniosku o udzielenie interpretacji, w 1998 r. wnioskodawca zakupił wraz z żoną i dwoma innymi rodzinami grunt rolny o łącznej powierzchni 3,2 ha (w celu wybudowania siedliska), który po zmianie w 2000 r. planu zagospodarowania przestrzennego podzielili na 28 działek budowlanych. Dotychczas sprzedał 4 działki uzyskane w wyniku podziału, wkrótce chce sprzedać następną. Organ podatkowy, powołał się na treść art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 6, art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT i podkreślił, że okoliczności sprawy wskazują, iż podatnik dokonał rejestracji jako podatnik podatku VAT, czym potwierdził, że będzie prowadzić działalność gospodarczą. Potwierdziła to też sama okoliczność podziału niezabudowanej nieruchomości gruntowej na mniejsze działki wskazująca na zamiar ich sprzedaży w sposób częstotliwy. W innym wypadku dzielenie gruntów byłoby niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Zatem sprzedaż kolejnej działki z majątku podatnika powinna być również opodatkowana podatkiem VAT. Dopiero po zakończeniu tej działalności podatnik może zgłosić ten fakt organowi podatkowemu celem wykreślenia go z rejestru. Minister Finansów nie zgodził się także z argumentami skarżącego zawartymi w wezwaniu do naruszenia prawa. Powtórzył, że z uwagi na fakt, iż jest on zarejestrowanym podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży działek powstałych po wydzieleniu z gruntu nabytego w 1998 r., sprzedaż kolejnej działki również powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne