24.11.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1107/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 marca 2008 r. sygn. akt I SA/Rz 88/08 w sprawie ze skargi L. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 15 listopada 2007 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące: grudzień 2005 r., luty, marzec 2006 r., II, III, IV kwartał 2006 r. oraz I kwartał 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 900 ( słownie: dziewięćset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I FSK 1107/08

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 11 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 88/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu skargi L. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 15 listopada 2007 r. w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty, oddalił skargę.

W uzasadnieniu podał, że organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że niezależnie od powodu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego na okoliczność rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, podatnik, które takie zgłoszenie złożył ma obowiązek wystawiania faktur VAT, składania deklaracji podatkowych oraz wpłacania należnych kwot podatku od miesiąca następnego po miesiącu skutecznej rejestracji. Wpłacane w takiej sytuacji kwoty podatku VAT nie są nadpłatą w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Organ nie podzielił stanowiska podatnika, że błędne pouczenie przez pracowników organu skarbowego o braku możliwości korzystania przez niego jako biegłego sądowego z zakresu księgowości ze zwolnienia od podatku VAT (określonego w art. 113 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług) i zastosowanie się przez niego do takiego pouczenia poprzez złożenie zgłoszenia rejestracyjnego i rezygnację z przysługującego mu zwolnienia oraz opłacanie podatku wynikającego z wystawianych przez niego faktur, powoduje powstanie nadpłaty w podatku VAT. Tym samym, niezależnie od przedstawionych i udokumentowanych argumentów strony odnośnie wprowadzenia jej w błąd przez pracowników organów skarbowych jak i faktu, że mogła ona korzystać ze zwolnienia od podatku w oparciu o art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku VAT, stronie nie przysługuje zwrot uiszczonych przez nią należności podatkowych. Po złożeniu przez skarżącego odwołania od decyzji organu pierwszej instancji, organ odwoławczy zgodził się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. zawartym w zaskarżonym rozstrzygnięciu. Zwrócił także uwagę na konsekwencje wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonanie czynności biegłego sądowego z zakresu księgowości. Powołał się na art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty. W związku z tym, skoro od grudnia 2005 r. podatnik wystawiał faktury dokumentujące uzyskanie wynagrodzenia z tytułu wykonanych czynności biegłego, to w świetle cytowanego przepisu ciążył na nim, jako wystawcy, obowiązek zapłaty podatku wynikającego z wystawionych faktur. Skutkiem powyższych okoliczności jest niemożność stwierdzenia nadpłaty w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne