Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1457/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 400/08 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 8 lutego 2008 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług za kwiecień 2007 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi wniesionej przez M. P. i M. O. - wspólniczek zlikwidowanej spółki cywilnej "M." (dalej: skarżące) - uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 8 lutego 2008 r. (nr [...]) w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług za kwiecień 2007 r.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 16 listopada 2007 r., odmawiające skarżącym dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za kwiecień 2007 r. w kwocie 5.289 zł. W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że w dniu 14 maja 2007 r. złożono w Urzędzie Skarbowym w P. deklarację podatkową VAT - 7 spółki cywilnej "M." M. O., M. P. za kwiecień 2007 r. z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 5.289 zł w terminie 60 dni. Na podstawie zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT-Z) ustalono, że spółka cywilna "M." zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej w dniu 30 kwietnia 2007r. z uwagi na jej likwidację oraz została wykreślona z rejestru podatników VAT. Dyrektor Izby Skarbowej powołał się na art. 87 ust. 2 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT z 2004 r." i przyjął, że w przypadku rozwiązania spółki osobowej i uprzedniego wykazania w deklaracji VAT-7 kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu, organ podatkowy nie może dokonać zwrotu różnicy podatku z uwagi na brak uprawnionego podmiotu, tj. podatnika. Podkreślił, że w przedmiotowej sprawie deklarację złożyły wspólniczki rozwiązanej spółki, ale na rzecz tej spółki. Złożona deklaracja dotyczyła bowiem zwrotu nadwyżki na rzecz spółki (nieistniejącej w momencie jej złożenia). Nie była to tym samym deklaracja złożona przez podatnika, którym była spółka cywilna. W dalszej części uzasadnienia Dyrektor Izby Skarbowej przedstawił konsekwencje rozwiązania (likwidacji) spółki cywilnej na gruncie postępowania podatkowego, stwierdzając, że utrata podmiotowości podatkowoprawej, powoduje, że z tym samym momentem spółka traci również zdolność procesową do bycia stroną w postępowaniu podatkowym, prowadzonym na podstawie Ordynacji podatkowej. Podkreślił, że na gruncie tej ustawy, stroną - co do zasady - nie są byli wspólnicy zlikwidowanej spółki, ponieważ nie mają oni "swojego interesu prawnego" (art. 133 § 1 Ordynacji podatkowej), nie są również następcami prawnymi spółki, a jedynie podmiotami zaliczanymi do kręgu "osób trzecich", których odpowiedzialność jest uregulowana w Rozdziale 15 Ordynacji podatkowej. Dlatego też w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, za jej zobowiązania wspólnicy odpowiadają w szczególnym trybie (art. 115 Ordynacji podatkowej), gdyż spółka jest odrębnym od wspólników podmiotem w podatku od towarów i usług. W podsumowaniu Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że złożona przez skarżące deklaracja VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu na rzecz tej spółki, wniesiona została przez osoby niemające statusu podatnika, zatem odmowa zwrotu podatku przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. była uzasadniona, gdyż rozliczenia z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT mogą być dokonywane tylko z podatnikiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty