18.11.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1061/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 868/07 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 23 marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 15 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/GL 868/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 23 marca 2007 r. o Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

1.3. Decyzją z 9 listopada 2006 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w C. określił ciążące na zlikwidowanej spółce cywilnej Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane "B." W. P. i M. M. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r. oraz orzekł o odpowiedzialności byłych wspólników za zobowiązanie spółki wraz z odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy wskazał, że spółka w deklaracji VAT-7 za sierpień 2005 r. ujęła obrót udokumentowany fakturami z tytułu sprzedaży usług budowlanych, mimo że wynikające z nich należności nie zostały uiszczone w tym miesiącu. Wobec powyższego organ podatkowy uznał, że zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - powołana dalej jako "u.p.t.u.", obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług. Skoro zatem należności wynikające ze wskazanych faktur nie zostały uregulowane w sierpniu 2005 roku, to zgodnie z treścią art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d u.p.t.u., wykazany nią obrót winien zostać uwzględniony w rejestrze sprzedaży za wrzesień 2005 roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne