Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1618/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. Spółki z o. o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 171/08 w sprawie ze skargi W. Spółki z o. o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 12 marca 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. Spółki z o. o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 5400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 20 czerwca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, w sprawie sygn. akt I SA/Bk 171/08, oddalił skargę W. Sp. z o.o. z/s w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 12 marca 2008 r., w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za miesiące: październik, listopad i grudzień 2003 r. oraz ustalenia za te miesiące dodatkowego zobowiązania podatkowego.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
1.3. Dyrektor Izby Skarbowej w B. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z 30 lipca 2007 r.
Dyrektor Izby Skarbowej w uzasadnieniu wydanej decyzji podzielił stanowisko organu I instancji w kwestii tego, że Spółka w 2003 r. w sposób nieuprawniony zastosowała 0% stawkę podatku od towarów i usług do sprzedaży na rzecz podróżnych - obywateli Białorusi. Nie zostały bowiem spełnione warunki zawarte w art. 21a ust. 1, art. 21c ust. 2, art. 21d ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. - o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) - powołana dalej jako "u.p.t.u.", gdyż przedmiotowe transakcje były realizowane w kwotach netto, a więc podróżni nie płacili podatku przy nabyciu towarów. Nie mogli zatem ubiegać się o zwrot podatku VAT, który zresztą nie był im faktycznie dokonywany. Również wpisana w dokumentach TAX FREE kwota podatku od towarów i usług nie miała odzwierciedlenia w realizowanej płatności. Ponadto, organ odwoławczy potwierdził, że Spółka nie była uprawniona do dokonania odliczenia podatku naliczonego ujętego w dwóch fakturach wystawionych przez firmę "M." M. R. z R., czego zresztą sama Spółka nie zakwestionowała.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty