17.11.2009

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. II FSK 985/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Sędzia del. NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. i M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1248/07 w sprawie ze skargi M. P. i M. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 31 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. i M. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II FSK 985/08

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Po 1248/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. P. i M. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 31 maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie zarzutu przedawnienia zobowiązania podatkowego w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym.

Z przyjętego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, iż decyzją z dnia 13 listopada 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego P. określił M. i M. P. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. w kwocie wyższej niż wynikająca z zeznania podatkowego.

Decyzja ta stanowiła podstawę wystawienia w dniu 29 grudnia 2006 r. dwóch tytułów wykonawczych i dokonania w tej dacie zajęcia u dłużnika - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawa majątkowego stanowiącego świadczenie z tytułu zaopatrzenia emerytalnego M. P.

W związku z zawiadomieniem podatników o zajęciu prawa majątkowego, małżonkowie P. złożyli zarzuty na prowadzone postępowanie egzekucyjne, wskazując na przedawnienie egzekwowanego roszczenia.

Postanowieniem z dnia 5 lutego 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego P. uznał zarzuty podatników za bezzasadne. W uzasadnieniu organ powołał art. 26 § 5 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.; dalej "u.p.e.a.") i podkreślił, że wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego, jeżeli to doręczenie nastąpiło przed doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego. W przedmiotowej sprawie wszczęcie postępowania egzekucyjnego nastąpiło w dniu 29 grudnia 2006 r. poprzez doręczenie dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego świadczenie z zaopatrzenia emerytalnego w ZUS. Naczelnik zaznaczył, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r. tj. przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za 2000 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty