23.10.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 października 2009 r., sygn. I FSK 810/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2008 r. sygn. akt od I SA/Po 918/08 do I SA/Po 925/08 w sprawie ze skarg P. S. s.c. G. S. i Z. P. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąca od stycznia do kwietnia 2004 r. 1) uchyla zaskarżone wyroki i sprawy przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od P. S. s.c. G. S. i Z. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2450 (dwa tysiące czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokami z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. akt od I SA/Po 918/08 do I SA/Po 925/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżone przez P. s.c. G.S. i Z. P. decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 kwietnia 2008 r. oraz poprzedzające je decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z 19 listopada 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2004 r.

Z przedstawionego w zaskarżonych wyrokach stanu faktycznego wynika, że skarżąca spółka cywilna obniżyła podatek należny o podatek naliczony z faktur VAT dotyczących zakupu paliwa, wystawionych przez Towarzystwo Handlu Zagranicznego W. Spółka z o.o. w G. Oddział w M. Zdaniem organu I instancji, wymieniony podmiot nie istniał, a faktycznie działalność gospodarczą prowadził wyłącznie M. G., prezes Spółki, wykorzystując nazwę nieistniejącej firmy. Zatem, według organu, było zasadne zakwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie § 48 ust. 4 pkt 1 lit. a/ rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz.U. nr 27, poz. 268 ze zm.). Odnosząc się do twierdzeń podatnika, że dołożono należytej staranności, aby sprawdzić wiarygodność kontrahenta, organ podał, że przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm.) nie uzależniają prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący od tego, czy podatnik dołożył należytej staranności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne