28.10.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 października 2009 r., sygn. II FSK 696/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Jan Rudowski, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej [...] "K." S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Gl 866/07 w sprawie ze skargi [...] "K." S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 3 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2002 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz [...] "K." S.A. kwotę 6384 (słownie sześć tysięcy trzysta osiemdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę [...] "K." S.A. z/s w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2002 r., którą to decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję wymiarową organu pierwszej instancji. Podstawę prawną zaskarżonego wyroku stanowił art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej P.p.s.a.

W spornej decyzji organ wyjaśnił, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2002 r., art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. z 2002 r. Dz. U. nr 9, poz. 84 ze zm.), dalej p.o.l., zwalniał od podatku budowle i grunty:

1) jeżeli wykorzystywane były na potrzeby publicznego transportu kolejowego,

2) a wykorzystywanie to miało charakter wyłączny.

Zgodnie bowiem z tym przepisem, zwalnia się od podatku od nieruchomości budowle wykorzystywane wyłącznie na potrzeby publicznego transportu kolejowego i zajęte pod nie grunty.

Organ stanął na stanowisku, że pojęcie "publicznego transportu kolejowego" oznacza rodzaj transportu dostępny zarówno dla każdego podmiotu świadczącego usługi w zakresie przewozów kolejowych, jak również dla każdej osoby, która z transportu tego chciałaby skorzystać. Transport taki obejmuje zatem zarówno przewozy towarowe jak i pasażerskie. Organ nie podzielił w konsekwencji poglądu podatnika, że "publiczny" charakter usług transportowych wynika z udostępnienia infrastruktury kolejowej podmiotom posiadającym koncesję na wykonywanie przewozów. Nie można zasadnie twierdzić, że posiadanie koncesji na zarządzanie liniami kolejowymi bądź też na wykonywanie przewozów jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia, że realizowany jest na nich publiczny transport kolejowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne