27.10.2009

Wyrok NSA z dnia 27 października 2009 r., sygn. I FSK 1237/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 762/08 w sprawie ze skargi P. P. - H. Spółki Cywilnej W. W., J. S. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 762/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi P. Spółka Cywilna W. W., J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 kwietnia 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2002 r., uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, iż nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że zaskarżoną decyzję należało uchylić, jednakże z innych względów niż podnoszone w skardze. Sąd I instancji wskazał, iż decyzja Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 30 kwietnia 2008 r. utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 13 listopada 2007 r. w przedmiocie określenia stronie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za czerwiec 2002 r. została w wyniku kontroli sądowej uchylona wyrokiem z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 760/08, jako wydana z naruszeniem przepisów prawa materialnego (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). W konsekwencji powyższego wyroku uchylona została także decyzja dotycząca rozliczenia w podatku od towarów i usług za lipiec 2002 r. (wyrok z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 761/08), gdyż uwzględniała ona ustalenia w zakresie podatku naliczonego z przeniesienia z poprzedniego miesiąca wynikające z uchylonej decyzji dotyczącej czerwca 2002 r. i była jej matematyczną konsekwencją, koniecznym zatem było wyeliminowanie jej z obrotu prawnego. Nie mogła bowiem ostać się w obrocie decyzja utrzymująca w mocy rozstrzygnięcie określające zobowiązanie w podatku od towarów i usług w kwocie odmiennej niż wynikająca z deklaracji, zwłaszcza gdy odpadła podstawa do przyjęcia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia w kwocie 7.929 zł za czerwiec 2002 r. (wynikająca z uchylonej decyzji w tym przedmiocie), a konstrukcja podatku od towarów i usług zakłada wpływ wyniku rozliczenia podatkowego z danego miesiąca na kolejny okres rozliczeniowy. Sąd I instancji wskazał w związku z powyższym, iż aktualnie w obrocie prawnym nie ma decyzji ostatecznych rozliczających za czerwiec 2002 r. i za lipiec 2002 r., co ma bezpośredni wpływ na dokonanie prawidłowego wymiaru za okres rozliczeniowy w przedmiotowej sprawie, a zatem zaskarżona w niniejszym postępowaniu decyzja nie może się ostać. W rezultacie powyższego Sąd I instancji uznał, iż zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem prawa dającego podstawę do wznowienia postępowania i uchylił ją na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej P.p.s.a.). Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał w tej sytuacji za zbędne odnoszenie się do pozostałych zarzutów zgłoszonych w skardze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne