15.10.2009

Wyrok NSA z dnia 15 października 2009 r., sygn. I FSK 957/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Marek Kołaczek po rozpoznaniu w dniu 15 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej P. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2008 r. sygn. akt od I SA/Po 1481/07 w sprawie ze skargi P. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 25 lipca 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2004 r. oraz określenia nadwyżek podatku naliczonego nad należnym za miesiące od maja do grudnia 2004 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz P. R. kwotę 1786 zł (słownie: tysiąc siedemset osiemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Po 1481/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 25 lipca 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2004 r. oraz określenia nadwyżek podatku naliczonego nad należnym za miesiące od maja do grudnia 2004 r.

Z akt sprawy wynika następujący przebieg postępowania w sprawie. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, wydał decyzję z dnia 27.04.2007 r., określającą zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, marzec, kwiecień 2004 r., i określającą nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za miesiące maj, czerwiec, lipiec, sierpień, październik, grudzień 2004 r. oraz określającą nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące: wrzesień i listopad 2004 r.

Określone w ww. decyzji zobowiązania podatkowe, nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy i do zwrotu na rachunek bankowy podatnika powstały na skutek zaniżenia przychodów ze sprzedaży: półtusz wieprzowych, podrobów wieprzowych, skór wołowych, niezaewidencjonowanego przychodu ze sprzedaży żołądków wieprzowych, jelit wieprzowych, sadła, mózgu i usługowego uboju żywca wieprzowego, nieterminowego odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu. Działalność gospodarcza kontrolowanej jednostki w 2004 r. polegała na uboju zwierząt i sprzedaży wyłącznie dla firmy Z. M. P. R. - Spółka z o.o. półtusz wieprzowych, ćwierci wołowych, podrobów wieprzowych i wołowych uzyskanych w wyniku prowadzonego uboju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne