13.10.2009

Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. II FSK 636/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Anna Dziewiż - Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E.N. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1122/07 w sprawie ze skargi E.N. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 20 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E.N. S.A. w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki - Przedsiębiorstwo Robót [...] K. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. (dalej spółka) podjęła aktem notarialnym z dnia 19 maja 2006r. uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnej w kwocie 23.342 zł na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. "f" w związku z ust. 9 pkt 1, 2, 3 i 5 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm. dalej p.c.c.).

Spółka wniosła o zwrot uiszczonego podatku. W uzasadnieniu podała, że jako spółka przejmująca była "córką" spółki przejmowanej (K. Sp. z o.o.). Wskazała, na treść wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2006r. (sygn. akt C 46/04), w którym stwierdzono, że "dyrektywa Rady 69/335/EWG z dnia 17 lipca 1969r. dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, zmieniona dyrektywą Rady 73/80/EWG oraz dyrektywą Rady 85/303/EWG sprzeciwia się pobieraniu stosunkowej opłaty za wpis do rejestru w przypadku połączenia "odwrotnego", to znaczy połączenia przez przejęcie, w którym spółka przejmowana posiada wszystkie akcje spółki przejmującej". ETS uznał, iż połączenie "odwrotne" można określić jako wkład kapitałowy do spółki (art. 4 ust. 2 lit. "b" VI dyrektywy), co wskazywałoby na konieczność obciążenia transakcji podatkiem kapitałowym. Jednak z mocy przepisu art. 7 ust. 1 dyrektywy czynności, których skutkiem jest przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów spółki kapitałowej do jednej lub większej liczby spółek mających siedziby na terytorium Wspólnoty a wynagrodzeniem za to są wyłącznie udziały zwolnione są od podatku za te czynności. Zdaniem spółki skoro połączenie przez przejęcie oznacza przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów spółki przejmowanej na spółkę przejmującą (następstwo prawne), to państwo członkowskie UE nie może pobierać podatku kapitałowego od połączenia spółek, gdy spółka "córka" przejmuje spółkę "matkę".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne