15.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2009 r., sygn. II FSK 604/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "M." spółki z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Bk 570/07 w sprawie ze skargi "M." spółki z o.o. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 25 września 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "M." spółki z o.o. z siedzibą w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 240 (słownie dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 570/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę M. Sp. z o.o. w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 25 września 2007 r., w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów praw podatkowego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z dnia 12 kwietnia 2007 r. spółka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w B. z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w trybie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., zwanej dalej w skrócie: Ordynacja podatkowa). Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego, polegającą na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym. Działalność prowadzona jest za pośrednictwem przedstawicieli, zatrudnionych w spółce na podstawie umów cywilno - prawnych oraz umów o pracę. Udzielenie pożyczki następuje na podstawie umowy pożyczki, która jest spłacana w równych ratach, co tydzień. Na podstawie zawieranych umów pożyczek spółka uzyskuje przychody z tytułu: opłaty przygotowawczej, odsetek, opłaty za obsługę w domu. W przypadku wyboru opcji pożyczki z obsługą w domu oraz jej wykonania, spółka pobiera opłatę za obsługę kredytu w domu. Wysokość opłaty za obsługę w domu jest określona w umowie, zaś jej pobranie następuje podczas każdej wizyty przedstawiciela spółki w domu (raz w tygodniu). Przedstawiciel podczas każdej wizyty pobiera od pożyczkobiorcy ratę pożyczki, odsetki oraz część opłaty za obsługę w domu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne