Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2008 r., sygn. II OSK 849/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska ( spr.) sędzia NSA Andrzej Gliniecki Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 2203/06 w sprawie ze skargi L.P. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżaną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz L.P. kwotę 660 (słownie: sześćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 2203/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę L.P. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji Cudzoziemców z dnia [...] września 2006 r. nr [...]w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
W sprawie ustalono, iż L.P. urodziła się jako L.P., córka P. M. i N. z domu L. w dniu 1 sierpnia 1959 r. w G. W roku 1977 wraz z rodzicami wyjechała na stałe do RFN. Wcześniej, 11 lipca 1977 r., małoletnia wówczas L.P. oraz jej rodzice wystąpili do Rady Państwa o udzielenie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego na niemieckie w związku z wyjazdem na stałe do RFN. L.P. po przyjeździe do Niemiec nabyła obywatelstwo niemieckie.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Sąd I instancji uznał, iż oceniając czy nastąpiła utrata obywatelstwa przez skarżącą, należy uwzględnić stan prawny w okresie gdy nastąpiły zdarzenia, które mogły spowodować utratę obywatelstwa. Z tego względu w rozpoznawanej sprawie zastosowanie znalazły przepisy ustawy o obywatelstwie polskim z 1962 r. Warunkiem utraty obywatelstwa, w świetle tej ustawy, było łączne spełnienie dwóch warunków: wydanie wymaganego zezwolenia przez Radę Państwa oraz uzyskanie obywatelstwa obcego (art. 13 ust. 1), przy czym zezwolenie udzielone rodzicom rozciąga się na dzieci, gdy ukończyły one 16 lat za ich zgodą (art. 13 ust. 2 i 5).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty