Wyrok NSA z dnia 6 maja 2008 r., sygn. II OSK 498/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./ Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Zdzisław Kostka Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 31 października 2006 r. sygn. akt III SA/Po 198/06 w sprawie ze skargi [...] S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenie gruntu oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 października 2006 r., sygn. akt III SA/Po 198/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę [...] "[...]" S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenia.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że decyzją z dnia [...], zn. [...] Starosta O. odrzucił zgłoszenie [...] "[...]" S.A. o zanieczyszczeniu ziemi na działkach o nr [...], [...], [...] i [...] zlokalizowanych w O. przy ul. [...]. W toku postępowania organ ustalił bowiem, iż sprawcą zanieczyszczenia była Spółka A., której następcą prawnym jest [...] "[...]" S.A. i uznał, że przedstawione sprawozdanie z badań gruntów nie potwierdza przekroczenia dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych. W odwołaniu od tej decyzji [...] "[...]" S.A. podniosła, że nie zgadza się ze stanowiskiem, iż jest następcą prawnym Spółki A. - w zakresie administracyjnoprawnym. Połączenie Spółek nastąpiło na podstawie art. 465 § 3 Kodeksu handlowego, który stanowił jedynie o przejściu na spółkę przejmującą wszelkich praw i obowiązków spółki przejętej w zakresie stosunków cywilno-prawnych. Sukcesja administracyjnoprawna w procesie łączenia spółek została wprowadzona dopiero w art. 494 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Ponadto przedstawione wyniki dotyczą badań warstwy przypowierzchniowej i nie dają poglądu na zanieczyszczenie środowiska gruntowo - wodnego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...], zn. [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że w przypadku zaistnienia następstwa prawnego o charakterze sukcesji generalnej, następuje przejęcie przez spółkę przejmującą ogółu obowiązków w tym również obowiązków o charakterze publicznoprawnym, ponadto wyniki badań nie potwierdziły jednoznacznie faktu zanieczyszczenia na stacji paliw w O., a nie można oprzeć się na samym oświadczeniu Spółki, która nie przedstawiła żadnego bezpośredniego dowodu zanieczyszczenia. W skardze do sądu administracyjnego [...] "[...]" S.A. wniosła o uchylenie decyzji organu I i II instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, zarzucając naruszenie art. 7 i 77 kpa, a także naruszenie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw poprzez błędną wykładnię, prowadzącą do uznania, że nieprzedstawienie wyników badań laboratoryjnych potwierdzających fakt zanieczyszczenia gleby w jej powierzchniowych warstwach jest brakiem formalnym zgłoszenia skutkującym jego odrzuceniem oraz uznanie, że przedstawienie wyników badań przypowierzchniowej warstwy gleby nie może stanowić dowodu pośredniego dla wykazania faktu zanieczyszczenia głębszych partii gleby, a także nietrafne przyjęcie, że Spółka A. nie jest "innym podmiotem", który spowodował zanieczyszczenie gleby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty