Wyrok NSA z dnia 6 maja 2008 r., sygn. II OSK 495/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./ Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Zdzisław Kostka Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Po 169/06 w sprawie ze skargi [...] S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenia oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 listopada 2006 r., sygn. akt III SA/Po 169/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę [...] "[...]" S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenia.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że decyzją z dnia [...], zn. [...] Starosta W. odrzucił zgłoszenie [...] "[...]" S.A. o zanieczyszczeniu ziemi na działce o nr [...] zlokalizowanej w miejscowości M. przy ul. [...], stanowiącej własność [...] "[...]" S.A. W toku postępowania organ ustalił bowiem, iż sprawcą zanieczyszczenia była wprawdzie Spółka A., której następcą prawnym jest [...] "[...]" S.A., jednak przedstawione przez Spółkę sprawozdanie z badań gruntów na zawartość zanieczyszczeń nie potwierdzają przekroczenia dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych. W odwołaniu od tej decyzji [...] "[...]" S.A. podniosła, że nie zgadza się ze stanowiskiem, iż jest następcą prawnym Spółki A. - w zakresie administracyjnoprawnym, ponadto art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) stanowi lex specialis w stosunku do innych przepisów dotyczących następstwa prawnego i wyłącza dopuszczalność sukcesji obowiązku rekultywacji zanieczyszczeń powstałych przed wejściem w życie tej ustawy. Dodatkowo podniesiono również, że wyniki badań próbek gruntu pobranych na stacji paliw nr [...] w M. były pobierane z warstwy przypowierzchniowej i nie dają poglądu na zanieczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia [...], zn. [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że w przypadku zaistnienia następstwa prawnego o charakterze sukcesji generalnej, następuje przejęcie przez spółkę przejmującą ogółu obowiązków w tym również obowiązków o charakterze publicznoprawnym, ponadto wyniki badań nie potwierdziły jednoznacznie faktu zanieczyszczenia na stacji paliw w M., a nie można oprzeć się na samym oświadczeniu Spółki, która nie przedstawiła żadnego bezpośredniego dowodu zanieczyszczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty