27.08.2008 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2008 r., sygn. II OSK 231/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz ( spr.) sędzia NSA Stanisław Nowakowski Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 1487/07 w sprawie ze skargi A. K. na uchwałę Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 1487/07, po rozpoznaniu skargi A. K., uchylił uchwałę Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie z dnia [...], nr [...] oraz poprzedzającą ją uchwałę organu pierwszej instancji wydane w sprawie odmowy stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Uchwałą nr [...] Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w G. z dnia [...] odmówiono stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki A. K.. Odmowę uzasadniono tym, że zainteresowana odbyła studia zaoczne, które nie spełniają standardów nauczania określonych najpierw w uchwale nr 76/2000 Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 czerwca 2000 r. w sprawie określenia minimalnych wymagań programowych dla studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo, a następnie w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia (Dz.U. Nr 116, poz. 1004), zmienionym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U. Nr 98, poz. 824).

Zgodnie z tym rozporządzeniem liczba godzin dydaktycznych wynosić miała 6100, z czego 2940 godzin miało być przeznaczonych na kształcenie praktyczne. Zainteresowana uzyskała dyplom ukończenia studiów na kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w G. i w tej dacie obowiązywały powyższe standardy. Z suplementu do dyplomu zainteresowanej wynikało, że liczba godzin nauczania wynosiła 2692, w tym 668 godzin kształcenia praktycznego, co jest niezgodne nawet z uchwałą nr 76/200, przewidującą liczbę godzin kształcenia 3500 plus 1120 godzin praktyki, a wpisaną do suplementu jako standard nauczania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty