Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2008 r., sygn. I OSK 1706/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska Sędziowie: sędzia NSA Stanisław Nowakowski sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 178/07 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. oddala skargę kasacyjną; 2. przyznaje adwokatowi H. K. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynagrodzenie w kwocie 120 /sto dwadzieścia/ złotych wraz z należnym podatkiem od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 sierpnia 2007r., sygn. akt II SA/Wa 178/07, oddalił skargę B. M. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Zaskarżoną decyzją Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] nr [...], którą na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 39, poz. 353 ze zm.- powoływanej dalej jako ustawa o emeryturach i rentach), odmówił B. M. przyznania renty w drodze wyjątku. W uzasadnieniu organ podał, że do przyznania świadczenia w drodze wyjątku wszystkie przesłanki, o jakich mowa w powołanym przepisie, muszą wystąpić łącznie. Oznacza to, że brak choćby jednej z nich wyklucza taką możliwość. B. M. na przestrzeni 50 lat życia posiada łącznie 19 lat 3 miesiące i 1 dzień udowodnionego okresu składkowego, zaś od dnia ustania ostatniego udowodnionego okresu składkowego, a do dnia powstania całkowitej niezdolności do pracy, tj. przez okres ponad jedenastu lat, nie udokumentowała żadnego okresu zatrudnienia popartego opłacaniem składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie emerytalno - rentowe. Zdaniem Prezesa ZUS nie można zatem przyjąć, że wnioskodawczyni nie nabyła uprawnień do renty wskutek szczególnych okoliczności, o których mowa w art. 83 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach. Lekarz orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia [...] czerwca 2006 r. uznał ją za niezdolną do pracy dopiero od [...] marca 2006 r. Przez okres ponad 11 lat stan zdrowia nie wykluczał możliwości kontynuowania przez B. M. zatrudnienia. Braku aktywności zawodowej nie może ponadto usprawiedliwiać jedynie fakt jej zarejestrowania się w 1999 r. w charakterze bezrobotnej bez prawa do zasiłku. Także trudne warunki materialne i obecny stan zdrowia nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do przyznania prawa do świadczenia w drodze wyjątku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty