Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 1061/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska, Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia NSA Jerzy Solarski (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 1800/06 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia o wywłaszczeniu oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007r. sygn. akt I SA/Wa 1800/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zwany dalej WSA lub Sądem I instancji, oddalił skargę B. K. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia o wywłaszczeniu.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych: orzeczeniem Urzędu Spraw Wewnętrznych Prezydium Rady Narodowej Miasta K. z dnia [...] lutego 1961r. nr [...] dokonano wywłaszczenia części nieruchomości o pow. 476 m- z parceli oznaczonej 1.kat. [...] Lwh [...], stanowiącej własność J. K., z przeznaczeniem pod budowę ulicy [...] w ramach realizacji narodowego planu gospodarczego. Pismem z dnia 19 sierpnia 2003r. B. K. - spadkobierca J. K., wniósł o stwierdzenie nieważności orzeczenia wskazując, że orzeczenie o wywłaszczeniu rażąco narusza prawo, ponieważ pozbawiono J. K. udziału w postępowaniu wywłaszczeniowym. Decyzją z dnia [...] nr [...]Minister Transportu i Budownictwa odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia z dnia [...] lutego 1961r.
We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy B. K. zarzucił, że cel inwestycji został określony na podstawie zaświadczenia o lokalizacji szczegółowej nr [...] z dnia [...] marca 1960r. i zaświadczenie to nie zostało powołane w decyzji wywłaszczeniowej. W orzeczeniu z dnia [...] lutego 1961r. nie ma jakichkolwiek odnośników geodezyjnych, co rażąco narusza art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy wywłaszczeniowej i wypełnia przesłankę z art. 156 § 1 pkt 5 kpa. Nadto organy dowolnie uznały, że adres J. K. przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego nie był znany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty