13.05.2008

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2008 r., sygn. I OSK 793/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie NSA Irena Kamińska ( spr.) del.WSA Monika Nowicka Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 1832/06 w sprawie ze skargi Gminy L. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo J. na rzecz Gminy L. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt złotych) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I OSK 793/07

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 stycznia 2007 r. na skutek skargi Gminy Miasta L. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa, uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody M. z dnia [...]. Stwierdził ponadto, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następując stan faktyczny sprawy.

Wojewoda M. decyzją z dnia [...] odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Gminę L. prawa własności nieruchomości oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki nr [...] i nr [...]. Uzasadniając swoją decyzję Wojewoda podkreślił, że przedmiotowe nieruchomości, które w dniu 27 maja 1990 r. stanowiły grunt leśny i jednocześnie własność Skarbu Państwa, nie podlegają skomunalizowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.

Od decyzji tej odwołał się Prezydent Miasta L., podnosząc w odwołaniu, że od dnia nabycia spornych nieruchomości przez Skarb Państwa w drodze zasiedzenia na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich sporne działki pozostawały we władaniu wyłącznie Urzędu Miejskiego w L., co wynika z ewidencji gruntów. Dopiero w roku 1998 r., jak podkreślił odwołujący, Kierownik Urzędu Rejonowego w L. dokonał protokolarnego przekazania tych nieruchomości w zarząd Lasów Państwowych choć nie posiadał on upoważnienia w tym zakresie. Prezydent L. argumentował, że nieruchomości jako należące wtedy wyłącznie do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego stały się z dniem 27 maja 1990 r. na podstawie właściwych przepisów własnością Gminy L. Grunty te nigdy nie stanowiły lasu i nie były związane z gospodarką leśną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty