Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. I OSK 511/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Roman Ciąglewicz ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. K. i P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1417/06 w sprawie ze skargi D. K. i P. K. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia lokalu mieszkalnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od skarżących D. K. i P. K. na rzecz organu Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 1417/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. K. i P. K. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...]., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w P., z dnia [...], nr [...], w przedmiocie zwolnienia lokalu mieszkalnego.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Prezes Oddziału Regionalnego powołał się na przepisy art. 42 ust.1 w związku z art. 41 ust.2 pkt 2, art. 87 ust.1 pkt 3 i ust.4 oraz art. 13 ust.6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz.398). Organ ustalił, że R. K. uzyskał, na podstawie decyzji z dnia [...]. pomoc finansową z funduszu mieszkaniowego MON w formie zaliczkowej z przeznaczeniem na budowę domu jednorodzinnego w S., w wysokości [...] zł. Następnie R. K. przyznano, decyzją z dnia [...]., dodatkową pomoc zwrotną w wysokości [...] zł. Pomoc ta w formie zaliczkowej została następnie, decyzją z dnia [...] zamieniona na bezzwrotną. Przy naliczaniu wysokości świadczenia uwzględniono posiadane przez R. K. uprawnienia do trzech norm (wnioskodawca, żona D. i syn P.). Zgodnie z art. 41 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, były żołnierz służby stałej, który nabył prawo do emerytury wojskowej lub do wojskowej renty inwalidzkiej jest zobowiązany przekazać do dyspozycji Agencji lokal mieszkalny, jeżeli skorzystał z uprawnień, o których mowa w art. 87 w/w ustawy. W myśl zaś art. 87 ust.1 pkt 3 powyższej ustawy, jednym z uprawnień powodujących obowiązek zwolnienia zajmowanego lokalu mieszkalnego jest otrzymanie pomocy finansowej, wypłaconej w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej, do 31 grudnia 1995 r. Nadto organ pierwszej instancji ustalił, że R. K. jest od [...] lipca 1998 r. emerytem wojskowym. W dniu [...] stycznia 1999 r. Dyrektor Oddziału Terenowego WAM w B. orzekł o zachowaniu prawa do kwatery na czas nieokreślony. R. K. opuścił lokal mieszkalny w W. Zajmują go w dalszym ciągu D. K. i P. K.. Współwłasność nieruchomości w S. została zniesiona postanowieniem sądu powszechnego, a następnie D. K.k sprzedała ją aktem notarialnym z dnia [...] października 2002 r. Wydanie decyzji o zwolnieniu lokalu mieszkalnego stało się konieczne, gdyż strony nie zwolniły dobrowolnie lokalu przy ulicy [...] w W..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty