Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2008 r., sygn. I OSK 253/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska Sędziowie sędzia NSA Anna Lech sędzia NSA Anna Łukaszewska- Macioch ( spr.) Protokolant Anna Harwas po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych: M. P. oraz Prokuratora Okręgowego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 października 2006r. sygn. akt II SA/Łd 235/06 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przejęcia gospodarstwa rolnego na własność Skarbu Państwa za rentę oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 października 2006 r. sygn. akt II SA/Łd 235/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ł., oddalił skargę wniesioną przez M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie przejęcia gospodarstwa rolnego na własność Państwa za rentę.
Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i ocenę prawną:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] nr [...], na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 i art. 157 § 1 i 2 k.p.a. oraz art. 1, art. 2 ust. 1, art. 6, art. 9 ust. 1 i art. 31 ustawy z dnia 29 maja 1974r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. nr 21, poz. 118), powoływanej dalej jako "ustawa o przekazywaniu gospodarstw rolnych", odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy R. z dnia [...] nr [...] o przejęciu z urzędu na własność Państwa, bez zabudowań, gospodarstwa rolnego położonego we wsi R. stanowiącego własność L. i W. małż. P., zapisanego w rejestrze ewidencji gruntów wsi R. pod pozycją rej. [...] i [...]. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. została wydana na skutek wniosku z dnia [...] złożonego przez M. P. będącego spadkobiercą poprzednich właścicieli nieruchomości. Wnioskodawca twierdził, że decyzja o przejęciu gospodarstwa rolnego zapadła z rażącym naruszeniem art. 9 ust. 2 ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych, rozporządzenia z dnia 31 maja 1974r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. nr 21, poz. 125) oraz § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 26 marca 1968r. w sprawie zaliczania gospodarstw rolnych do kategorii wykazujących niski poziom produkcji wskutek zaniedbania i w sprawie ustalenia wysokości nakładów niezbędnych do przywrócenia żyzności gruntu (Dz. U. nr 11, poz. 58). W ocenie wnioskodawcy, stan gospodarstwa jego rodziców na dzień wydania decyzji nie uzasadniał jego przejęcia. Nieprawdziwe było ustalenie, że gospodarstwo było prowadzone w sposób mało racjonalny i wykazywało niski poziom produkcji. Na potwierdzenie tego złożył dowody przekazywania na rzecz Państwa zakontraktowanego zboża i żywca oraz wykaz przeciętnych plonów z przedmiotowego gospodarstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty