14.05.2008 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 14 maja 2008 r., sygn. II OSK 142/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Bożena Walentynowicz (spr.) Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. D. - C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 października 2007 r. sygn. akt IV SA/Po 204/07 w sprawie ze skargi I. D. - C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 10 października 2007 r. sygn. akt II SA/Po 204/07, oddalił skargę I. D.-C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. decyzją z dnia [...], na podstawie art. 104 § 1 i 2 kpa i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851), nie stwierdził u I. D.-C. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby narządu głosu, spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym wymienionej pod poz. [...] wykazu chorób zawodowych, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania, podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że I. D.-C. pracowała jako nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr [...] w P. w okresie od [...] do [...] w pełnym wymiarze czasu pracy. Uczyła w pomieszczeniach zamkniętych jak i na powietrzu podczas zajęć terenowych, sprawowała też opiekę nad kołami zainteresowań. Orzeczenie lekarskie [...] Centrum Medycyny Pracy w P. z dnia [...] zawiera stwierdzenie, że na podstawie badań specjalistycznych: internistycznych, laryngologicznych, foniatrycznych, spirograficznych, audiometrycznych i laryngostroboskopii lupowej rozpoznano u I. D.-C. zaburzenia czynnościowe głosu oraz przewlekły prosty nieżyt błony śluzowej gardła. Nie stwierdzono natomiast w narządzie głosu zmian o charakterze guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, niedowładów mięśni przywodzących oraz napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią. Instytut Medycyny Pracy w Ł., opierając się na powtórnych badaniach laryngologicznych i foniatrycznych poszerzonych o badania videostroboskopowe, potwierdził wcześniejsze rozpoznanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne