05.06.2008

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 627/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Rzążewska Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Nowakowski Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 337/05 w sprawie ze skargi D. F. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. akt III SA/Kr 337/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę D. F. na decyzję Wojewody M. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie wymeldowania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż zaskarżoną decyzją Wojewoda M. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] o odmowie wymeldowania K. K. z pobytu stałego, z budynku nr [...] przy ul. [...] w K.

Organ odwoławczy podzielił ustalenia faktyczne i prawne organu I instancji o braku podstaw do wymeldowania K. K. z pobytu stałego z budynku przy ul. [...] w K., albowiem nie zaistniała przesłanka ustanowiona w przepisie art. 15 ust. 2 powołanej ustawy, tj. opuszczenie miejsca pobytu stałego. Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że w dniu [...] w budynku przy ul. [...] w K. miał miejsce pożar, w wyniku którego K. K. wraz ze swoją rodziną otrzymał lokal zastępczy - na czas remontu spalonego budynku, tj. na okres jednego roku. Przed pożarem K. K. zamieszkiwał w przedmiotowym budynku. Z wyjaśnień D. K. oraz D. F. wynika, iż K. K. posiadał swobodny dostęp do przedmiotowego budynku i miał w nim swoje rzeczy. Okoliczność zamieszkiwania K. K. w miejscu pobytu stałego potwierdziły także osoby mieszkające w sąsiedztwie spalonego budynku: S. P. i K. K. W takiej sytuacji przekwaterowanie do lokalu zastępczego na czas przeprowadzenia remontu zniszczonego pożarem budynku nie jest dobrowolnym i trwałym opuszczeniem miejsca pobytu stałego w świetle przepisu art. 15 ust. 2 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp