Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 634/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1825/06 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 634/07
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2006 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1825/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Wnioskiem z dnia [...] J. S. wystąpił o wydanie pozwolenia na posiadanie [...] egzemplarzy broni palnej sportowej, w tym: [...] egzemplarzy broni bocznego zapłonu, [...] egzemplarzy broni centralnego zapłonu i [...] egzemplarzy broni gładkolufowej, wskazując, iż jest członkiem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i uprawia strzelectwo sportowe.
Decyzją z dnia [...] [...] Komendant Wojewódzki Policji w K., działając na podstawie art. 10 ust. 1 i 3 pkt 3 oraz art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U.Nr 53, poz. 549, z późn. zm.), odmówił wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej do celów sportowych w liczbie [...] egzemplarzy. Organ wskazał, iż zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie. Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o broni i amunicji, pozwolenie na broń może być wydane w szczególności w celach sportowych. Oznacza to, że organ Policji ustala, czy w konkretnym przypadku okoliczności takie zachodzą, a zatem czy uzasadnione jest wydanie pozwolenia na określony rodzaj broni. Ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, że skarżący jest członkiem Klubu Strzeleckiego "[...]" w B. od dnia [...], patent strzelecki uzyskał w dniu [...], zaś licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, uprawniającą do udziału we współzawodnictwie sportowym - w dniu [...] Z informacji uzyskanej od Prezesa Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego wynika, iż skarżący uprawia strzelectwo na arenie klubowej, lecz od początku swojej przynależności klubowej uczestniczył zaledwie [...] razy w zawodach strzeleckich organizowanych przez macierzysty klub. W ocenie organu, powyższe okoliczności nie stanowią wystarczającego uzasadnienia dla wydania pozwolenia na broń. Przy takiej aktywności w uprawianiu strzelectwa sportowego przez skarżącego, brak własnej broni w niczym go nie ogranicza, a klub, którego jest członkiem, dysponuje wystarczającą ilością broni sportowej. Ponadto organ podkreślił, że brak po stronie ubiegającego się o pozwolenie na broń przesłanek negatywnych, określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, nie może być utożsamiane z obowiązkiem wydania takiej osobie pozwolenia na broń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty