Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 979/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2007 r. sygn. akt IV SA/Po 565/06 w sprawie ze skargi M. K.-L. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
II OSK 979/07
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z dnia 14 marca 2007 roku o sygn. akt IV SA/Po 565/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi M. K. - L., uchylił decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...], działając na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U.Nr 87, poz. 395 z późn. zm.) odmówił M. K. - L. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego przewidzianego ustawą. W uzasadnieniu decyzji organ administracyjny wskazał na art. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniu pieniężnym, zgodnie z którym represją jest deportacja do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego w jego granicach sprzed 1 września 1939 r. na terytorium III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939 - 1945. Mając powyższe na uwadze, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdził, że wnioskodawczyni będąc poddana represji przez okres krótszy niż 6 miesięcy nie spełnia ustawowego warunku przyznania stosownego świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty