23.06.2008

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 1021/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ludwik Żukowski Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 29 marca 2007 r. sygn. akt II SA/Ol 1008/06 w sprawie ze skargi W. O. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 29 marca 2007 r., sygn. akt II SA/Ol 1008/06, oddalił skargę W. O. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. z dnia [...] nr [...], w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Komendant Wojewódzki Policji w O. decyzją z dnia [...], nr [...], utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w W., Nr [...] z dnia [...], wydany na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 i art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.), zwalniający ze służby w Policji nadkomisarza W. O. - Naczelnika Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w W., z dniem 31 sierpnia 2006 r., z powodu upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, tj. od dnia 15 czerwca 2005 r. Rozkazowi temu nadany był na podstawie art. 108 k.p.a. rygor natychmiastowej wykonalności z powołaniem na interes społeczny wyrażający się tym, że po ponad roku niewykonywania przez niego obowiązków służbowych zaistniała konieczność powierzenia jego obowiązków innemu policjantowi i dokonania natychmiastowych przesunięć etatowych służących zapewnieniu sprawnej realizacji zadań jednego z wiodących pionów Policji.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że z przepisu art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, stanowiącego materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji, wynika, iż policjanta można zwolnić ze służby w przypadku upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne