05.11.2008

Postanowienie NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1311/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, , , po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. F. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. akt III SA/Łd 342/08 w sprawie ze skargi P. F. na pismo Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Ł. z dnia [...] w przedmiocie zaliczenia do wysługi lat służby wojskowej postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi postanowieniem z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. akt III SA/Łd 342/08 odrzucił skargę P. F. na pismo Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Ł. z dnia [...] w przedmiocie zaliczenia do wysługi lat służby wojskowej.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd powołał art. 3 § 2 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej P.p.s.a.) i wskazał, że z treści wniesionej przez skarżącego skargi wynika, iż dotyczy ona niezaliczenia okresu nadterminowej służby wojskowej, odbytej przez skarżącego, do stażu służbowego funkcjonariusza, na potrzeby dodatku za wysługę lat. Przepisy ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 ze zm.) nie przewidują podstaw prawnych do wydania decyzji zaliczającej bądź odmawiającej zaliczenia funkcjonariuszowi służby więziennej okresów służby i pracy podlegających uwzględnieniu przy ustalaniu stażu służby uprawniającego do dodatku za wysługę lat. Sąd uznał zatem, że ustalenie stażu służbowego funkcjonariusza, na potrzeby zarówno nagrody jubileuszowej, jak również dodatku za wysługę lat jest po prostu istotnym elementem postępowania wyjaśniającego i dowodowego w sprawie o przyznanie określonego świadczenia pieniężnego i nie stanowi w związku z tym przedmiotu odrębnej sprawy administracyjnej. Za powyższym stanowiskiem przemawia również fakt, że jeżeli ustalenie stażu służbowego funkcjonariusza miałoby wynikać z odrębnej decyzji bezzasadne byłoby zobowiązywanie funkcjonariusza do udowodnienia tego faktu przed organem właściwym do wydania decyzji (por. wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Łd 268/07, niepublikowany; wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 października 2004 r., sygn. akt II SA 1920/03, LEX 160305).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty